poniedziałek, 23 września 2013

Czy wiesz, że książki mogą być jak bandaż lub gips?



Rozpoczynamy cykl recenzji: Czy wiesz, że książki mogą być jak bandaż lub gips? (J.L. Wiśniewski)

Część 1 -Motywacja
Dziś będzie motywująco. Bo motywacja to nasza siła do zmian, to dążenie do: WIĘCEJ, DALEJ, LEPIEJ. Jest to także – w dzisiejszych czasach – często towar deficytowy. Dlaczego? Dlatego, że wydaje nam się, (a media jeszcze podsycają ten przekaz), że ludziom wszystko przychodzi szybko i łatwo. To chyba jedno z największych kłamstw tego świata.
Prawda jest taka - i trzeba się z nią pogodzić - że na wszystko trzeba sobie zapracować. Nawet na szczęście. I nie mam tu na myśli willi z basenem, czy cadillaca w garażu, ale to uczucie, kiedy się budzimy i myślimy: Jest ok.
Jak więc się zmotywować? Może kogoś zaskoczę, ale z punktu widzenia bibliotekarki polecam Wam przeczytanie książki;-) I to nie jednej. I nawet mogę kilka wymienić.
Najstarsza w tym temacie jest Potęga podświadomości Josepha Murphy-ego. Klasyka.
Nowsza, ulepszona wersja (czytaj: dużo mniej tekstu, większa czcionka plus obrazki) to Sekret Rhondy Byrne (mamy w bibliotece). Znajdziecie tam dużo sentencji i „życiowych prawd”, od których Wasza głowa może się szybko powiększyć;-)
Z kolei słynny Alchemik Paulo Coelho (mamy!) skłania do odnajdywania swojej własnej ścieżki życiowej i spełniania marzeń, choć pozostałe książki tego autora nie odbiegają zbytnio od tematu.
Na deser tajemniczo brzmiąca -  Księga nowej drogi Joann Davis (również u nas), pozostająca w klimacie przypowieści, o tym, by widzieć dzban zawsze do połowy pełny.
A teraz tak poważnie. Przeczytać książkę to nie problem. Niektóre hasła mogą Was irytować, inne dodadzą skrzydeł. Ale trzeba od czegoś zacząć. Osobiście przeczytałam wszystkie wymienione pozycje i co mogę Wam powiedzieć? Otóż to, że każda z nich miała wpływ na moje życie, na to, jak ono teraz wygląda. I nie – nie jest ono idealne, ale wiem, jakie chciałabym, żeby było i do tego dążę. Nieraz jest kiepsko i mam wrażenie, że nad niczym już nie panuję, ale wtedy przypominam sobie te wszystkie wyczytane motta i co? I podnoszę się, otrzepuję kurz i idę dalej.
  Co więc jest najważniejsze? Wypunktowałam Wam kilka kluczowych zasad.
Po pierwsze: Wdzięczność.
Kiedy skupicie się na tym, co już macie, kim jesteście (po takich a nie innych przeżyciach) będzie trochę…lżej. I spokojniej.
Po drugie: Prawo przyciągania. I nie chodzi tu o powtarzanie sobie każdego ranka: Jestem taka/ taki piękna/piękny (brrr…). Chodzi o utworzenie w myślach obrazu Was i Waszego życia, który chcielibyście osiągnąć. A – uwierzcie – to wcale nie jest takie proste.
Po trzecie: Dążenie do tego obrazu, nawet gdyby wszyscy uznali, że to absolutnie niemożliwe. Pamiętajcie: Największym ograniczeniem jesteśmy my sami.
Po czwarte: Pomoc innym. Jakakolwiek i w czymkolwiek. To czyni nas lepszymi i nadaje wielu sprawom sens.

Na koniec zamieszczam adres do bardzo, bardzo motywującej strony:
jest prawdziwym wyzwaniem dla chcących coś zmienić i zapanować nad swoim życiem.
***
I jeszcze garść cytatów - z wcześniej wymienionych książek:

Bo nie żyję ani w przeszłości, ani w przyszłości. Dla mnie istnieje tylko dzisiaj i nie obchodzi mnie nic więcej. Jeśli kiedyś uda Ci się trwać w teraźniejszości, staniesz się szczęśliwym człowiekiem. („Alchemik”)
*
To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące. („Alchemik”)
*
Własna Legenda”. To jest to, co zawsze pragnąłeś robić.[...] Spełnienie Własnej Legendy jest jedyną powinnością człowieka. Wszystko jest bowiem jednością. I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu. („Alchemik”)
*
Jesteś Michałem Aniołem własnego życia. Dawid, którego rzeźbisz, to Ty sam.(„Sekret”)
*
Uczyń pierwszy krok w wierze. Nie musisz widzieć całych schodów. Uczyń tylko pierwszy krok. („Sekret”)
*
Wyobraźnia jest wszystkim. Stanowi zapowiedź nadchodzących atrakcji życia.
 Cokolwiek umysł…potrafi zrodzić, potrafi też osiągnąć. („Sekret”)
*
Nie trzeba czekać na kogoś wyjątkowego, kto przyjdzie i zmieni świat. Liczy się każdy. Każdy dobry uczynek jest maleńkim cudem. I wszystkie się łączą. Wspólnie nabierają niezwykłej mocy i ciężaru tak wielkiego, że mogą przechylić szalę, nawet jeśli na drugiej spoczywa ciężki kamień. Wystarczy tylko, by wszyscy ludzie uwierzyli i zaczęli działać. („Księga nowej drogi”)

To co?
Spróbujecie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz